התופעה שבה אנשים נורמטיביים מכל שכבות הציבור, עשויים יום אחד למצוא עצמם מאחורי סורג ובריח, מבלי שעברו עבירה מוכרת. די לנו אם היינו במקום הלא נכון ובזמן הלא נכון, כדי שיצביעו עלינו כעל חשודים פוטנציאלים. מקומו של חשוד בחדר החקירות, ובמקרים רבים מאחורי סורג ובריח.

להיות מובל באזיקים ולמצוא את עצמך בתא מעצר מעופש, זו חוויה מזעזעת, במיוחד למי שאינו מורגל בזה. מעבר לתנאים הפיזיים הלא נעימים, אתה מוצא את עצמך בתא מבודד, או בחברת עצירים נוספים, שבאים מעולמות, שעד היום ראית רק בסרטים. על כתפיך רובצת אשמה כבדה, ובלבך פחד.

גם אם לא נעצרת, חקירה היא דבר לא נעים, במיוחד, כשקיים איום, שבסופה תישלח לתא המעצר, ואתה מוכן לעשות הכל כדי לא להישלח לשם….

השוטרים והחוקרים, אלה שאמורים לחקור אותך, הם למעשה האנשים היחידים, שאתה פוגש. לעיתים הם יפתחו איתך בשיחה, במסווה של אמפטיה, ואתה זקוק לאוזן קשבת ומספר, אולי תוך תקווה לקבל עצה טובה. בחקירה, אתה חושב שאם תסביר הכל ותשתף פעולה עם החוקרים, תוכל לסיים את האפיזודה הזו מהר ולחזור הביתה.

אז זהו, שלא!!!

גם אם אתה חף מכל פשע (ואולי במיוחד אם אתה חף מפשע), ואם יש או אין לך קשר לעבירה שבוצעה, עשה לעצמך טובה ואל תדבר, לא בשיחות small talk עם שוטרים ובוודאי שלא בחקירה. תיזכר במשפט מהסרטים האמריקאים: כל דבר שאתה אומר עלול לשמש נגדך. תזכור שזכותך לשתוק!!! עליך לעמוד על הזכות להתייעץ עם עו"ד טרם החקירה. הקפד לשמור על זכויות אלה, גם אם החוקרים מנסים לגרום לך בהבטחות שונות להזדרז ולהיחקר, גם אם הם אומרים, ש"זה סיפור קצר ואין צורך בעורך דין", גם אם הסיוט יימשך לילה נוסף. בהגה העבריינית – עדיף כמה ימים מאשר כמה שנים,  אמץ את זה.

כששואלים אותך שאלות, ומספרים לך עובדות, שעשויות להפליל, תבקש ראיות. תזכור, שמדובר כאן בדו-קרב של מוחות, תוך ניסיון לנצל את חוסר הניסיון שלך והתחושה הקשה שאתה מצוי בה.

הכלל החשוב ביותר הוא לזכור, שתפקיד המשטרה הוא למצוא אשמים ולהוכיח לציבור שניתן לסמוך עליה, ואילו התפקיד שלך הוא לנקות את עצמך מכל חשד.

 

 צילום: mage courtesy of meepoohfoto  at FreeDigitalPhotos.net

 

 

 

 

 

 

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.