האם צרכן הקנאביס הוא באמת עבריין?! כמה מחשבות על לגיליזציה של קנאביס

לקוחות רבים במשרדנו, עברו חוויה של מעצר וחקירה בגלל, שנתפסו מעשנים קנאביס, או החזיקו בחומר בכמות המוגדרת לשימוש עצמי. כמעט כל התיקים מסתיימים באי הרשעה, כשלאדם אין עבר פלילי. מן הסתם, הדבר מעיד על התייחסותה של מערכת המשפט למעשני הקנאביס, שהם אזרחים נורמטיביים, ללא עבר פלילי.

התעקשות המדינה להותיר את השימוש העצמי בקנאביס כעבירה פלילית מקורה, כפי הנראה, בתפיסות חברתיות, שפסו מהעולם לפני כמה עשורים. הטענה המרכזית של המתנגדים לליגליזציה היא, שעישון קנאביס גורם להתמכרות פסיכולוגית, שעשויה להשפיע לרעה על האדם והחברה. אינני איש מדע בתחום הרפואה, ולכן אין לי את התשובה לנזקים הפסיכולוגיים או הפיזיים, שנגרמים, או שלא, למעשן. אני רק שואל, האם עישון סיגריות אינו ממכר ומזיק לבריאות?! וצריכת אלכוהול מופרזת, האם אינה ממכרת, מזיקה לבריאות ולעיתים אף גורמת לאלימות?! ובכל זאת, צריכת סיגריות היא חוקית מעל גיל 18 וכך גם אלכוהול.

אנשים מכל שדרות החברה מעשנים קנאביס, כחלק משגרת יומם. חלקם מתפקדים היטב, וחלקם פחות. רובנו שותים אלכוהול, ורק מעטים מאיתנו אלכוהוליסטים.

אם אכן צריכת הקנאביס מזיקה, טוב תעשה מערכת הבריאות, אם תעודד את האוכלוסייה לחדול מכך, כמו שהיא עושה בנושא עישון הסיגריות. מתברר שפעילות הסברתית מצליחה. יותר ויותר אנשים הפסיקו ומפסיקים לעשן סיגריות. זה קרה וקורה בגלל המודעות לנזקי העישון, ולא בגלל החשש מהמשטרה.

לכן, אני סבור, שדרך החטחטים שנאלץ לעבור אדם נורמטיבי, אשר נתפס מחזיק בסם הקנאביס או החשיש לשימוש עצמי היתה צריכה להיפסק כבר מזמן. יתכן, שבדומה לסיגריות, דווקא פעילות הסברה, תפחית את מספר המשתמשים, ולא איסור חוקי.

השאלה אם השימוש בקנאביס בריא או לא, טוב לאדם או רע לו אינה רלוונטית. באופן אישי, אינני מעשן קנאביס, אבל אני לא נגד המעשנים. במשך כל שנותיי כעורך דין פלילי, עוד לא נתקלתי באדם, שעבר עבירה פלילית בגלל שעישן קנאביס.

יוזמת החוק מבורכת, ועם אישורו תצטרף מדינת ישראל למדינות נאורות באירופה, חלק ממדינות ארה"ב ועוד.

כעו"ד פלילי אני חושב, שלהגדיר אדם כעבריין בגלל היותו מעשן קנאביס, ומחזיק בחומר לשימוש אישי, זו טעות. עובדה, שבמשך שנים מספר צרכני הקנאביס ממשיך לעלות, וגילם יורד משנה לשנה. אז האם החברה הישראלית היא חברה עבריינית?! נדמה לי, שכולנו יודעים את התשובה

 

ניר ליסטר – עו"ד פלילי תל-אביב

 

 

 

רוצים לשתף?:

הכתבות במשפט הפלילי

רוצים לשאול עורך דין פלילי?

תודה רבה פרטיך התקבלו בברכה

עורך דין ניר ליסטר יצור איתך קשר בהקדם.