רק 29% ממקרי המעצר, בהם העצורים ביקשו להיפגש עם עו"ד מטעם הסנגוריה הציבורית, הגיעו לידיה בשלב שלפני החקירה. נתונים אלה נכונים לרבעון האחרון של 2014. לצערינו גם היום, ב- 2017, רוב הנחקרים אינם מודעים לזכויות המשפטיות שלהם כעצורים, ובמיוחד לזכותם לייעוץ משפטי לפני חקירה.

הפסיקה הכירה בזכותו של עצור להתייעץ עם עורך דין כזכות יסוד. סעיפים 32-36 בחוק המעצרים מפרטים את זכויותיו של העצור, ובהן:

חשיבות המפגש עם עורך הדין

חשיבות המפגש עם עורך הדין היא קריטית לכל עצור, ובמיוחד, למי שזה עבורו מעצר ראשון. עורך הדין יספק לחשוד את זכויותיו כעצור וכנחקר: זכות השתיקה, והזכות לחקירה הוגנת.

במהלך השהות במעצר והחקירה עלול החשוד, גם אם הוא חף מכל פשע, לומר דברים, שישמשו לאחר מכן נגדו. הפגישה עם עורך הדין תאפשר לו לקבל הסבר על התנהלות חקירה במשטרה, ולהיערך אליה.

עורך הדין הוא זה, שיפקח על אופן ניהול החקירה, ויוודא שהיא הוגנת.

מעבר לכל אלה, בתקופת המעצר העצור מבודד ממציאות חייו הרגילה: משפחתו, מקום עבודתו, וחבריו. הוא נמצא בתנאים פיזיים ירודים באופן קיצוני, מאלה שלהם הוא מורגל, שרוי, לעיתים, במצב נפשי ירוד ובמציאות קשה ולא מוכרת. מצבים כאלה עשויים להוביל נחקרים לנהוג באופן לא שקול, לשמוע ב"עצות" החוקרים, ובמקרים קיצונים אפילו להודות בעבירות, שלא ביצעו, ובלבד שהחקירה תיגמר.

בדיוק במקום הזה בולט הצורך בנוכחותו של עורך הדין, שיעמוד לצדו של העצור, ידריך אותו, ישמור על זכויותיו, ובכל הכאוס הזה יהיה הגורם המקצועי היחיד, שיעמוד לצדו.

הוויתור על הזכות לייצוג משפטי

לעיתים, במקרים בהם העצורים לא קיבלו ייעוץ משפטי לפני ובמהלך החקירה, טענה המשטרה, שהם וויתרו על זכות זו. מהנתונים, שנאספו עולה, שבהרבה מאד חקירות, הודיעה המשטרה, שהעצורים וויתרו על זכות הייעוץ. מן הסתם טענה זו, שחוזרת על עצמה בכל כך הרבה מקרים, נראית תמוהה. נראה כי החוקרים אינם דואגים להבהיר לחשודים באופן בהיר את זכותם לייעוץ בטרם, כמתבקש בחוק.

כבוד השופט, יורם דנציגר, התייחס לכך בפסק דין שנתן ב- 2012. לדבריו הוויתור על הזכות להתייעץ עם עו"ד צריך להיות ברור ומפורש, חופשי ומרצון. אסור לחוקרים לנסות ולהשפיע על הנחקר לוותר על זכות הייעוץ המשפטי. אם העצור וויתר על זכותו זו, על החוקרים לוודא, שהוא מבין את משמעות הוויתור. הודעת הוויתור צריכה להיות ברורה ומפורשת בכתב, חתומה על ידי הנחקר, ורצוי שתהיה מתועדת מתועד בהקלטות וידיאו-אודיו או, בלית ברירה, בצורה כתובה.

קרוב או חבר קרוב נעצר? אנחנו כאן כדי להגן עליו, לשמור על זכויותיו, ולהדריך אותו, כיצד לעבור את החקירה בשלום

 

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.