לעיתים אני תוהה, האם בית המשפט מבדיל בין גבר לאישה, ובין גבר יהודי לגבר ערבי/בדואי?

סיפור אמיתי, שהתרחש בקיץ 2016.

לאחרונה נקראתי לייצג גבר בהליך גירושין מהפזורה הבדואית, שנעצר בעקבות תלונת אשתו על איומים ממתקן בזק, ושיחת טלפון אחת, שבה איים האב להכפיש את שמה בשכונה בה הם מתגוררים. "מתקן בזק", אגב, הוא ביטוי משפטי לכל אמצעי טכנולוגי להעברת מסרים (דואר אלקטרוני, מסנג'ר, טלפון קווי, נייד וכו').

בבדיקה ראשונית התברר, שההטרדות באו לידי ביטוי בהתקשרויות וניתוקים ממספר חסוי, כך שהמשטרה היתה צריכה לבדוק, אם אכן הגבר ביצע אותן. עוד התברר בבדיקה, שהשיחה, שבה איים הבעל להכפישה, נערכה ביוזמת האישה, ולהזכירכם – הוא נעצר על הטרדה…

בדיון שהתקיים בבית משפט השלום ביקשה המשטרה להאריך את המעצר ב- 5 ימים, כדי להשלים את החקירה. השופט קיבל את טענתי, שמדובר במסוכנות נמוכה מאד, והורה לשחרר את הגבר למעצר בית, בבית דודו.

המשטרה הגישה ערעור לבית המשפט המחוזי בבאר שבע, והשופטת גאולה לוין הורתה על המשך המעצר. היא התעלמה משתי עובדות: בכל ימי המעצר המשטרה לא חקרה אותו, ולא את המקור לשיחות החסומות. דבר נוסף, ה"איום" שהשמיע הגבר, לא היה, חלילה, ברצח או בכל פגיעה פיזית באשה ובילדיה.

בתום 5 ימי המעצר, נערך דיון חוזר על שחרור הגבר ממעצר. שוב שופט (גבר) בבית משפט השלום מקבל את עמדתי, והפעם מורה לשחרר אותו לחופשי.

המשטרה מערערת, ומבקשת להשלים פרטים בחקירה. יצוין, שלאורך ימי  המעצר המשטרה לא עשתה דבר לשם התקדמות החקירה, כלומר לא בדקה את מקור השיחות החסויות, שהוגדרו כהטרדה. השופטת לוין קיבלה את ערעור המשטרה, ואישרה את המשך המעצר ביממה.

מאוחר יותר, באותו היום, המשטרה החליטה לשחרר את החשוד ממעצר.

כעורך דין וכאזרח במדינה הזו, מטרידה אותי העובדה, שבעוד השופטים (הגברים) קיבלו את החלטתם על-פי דין, השופטת התעלמה מהראיות, קיבלה את עמדת המשטרה, שהגבר מסוכן, למרות שהאיום כלפי האישה לא היה פיזי.

השופטת החליטה להיענות לבקשת המשטרה, למרות שזו החזיקה אותו במעצר ללא חקירה.

שאלתי את עצמי שאלה שנשארה פתוחה…

מה היה קורה אילו אישה יהודייה, היתה מתלוננת שבעלה איים להכפיש אותה…. עוד יותר מעניינת השאלה מה היה קורה, לו גבר היה מגיש תלונה כזו נגד אישה? ומה תפקידו של בית המשפט, כאשר הוא מאפשר למשטרה להותיר אדם במעצר, למרות, שהיא לא ביצעה את עבודתה, ולא חקרה את המקרה במשך 6 ימי מעצר?!

 

 

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.